Według wielu osób dentyści wiodą życie dostatnie, pełne wygód i spokojne, bez większych zmartwień o przyszłość. Wbrew pozorom życie stomatologów nie jest jednak usłane różami. Zmagają się oni z szeregiem problemów, które często nie są dostrzegane przez resztę społeczeństwa, a w imię swojej pracy muszą poświęcić mnóstwo, czasu, energii oraz zdrowia. Pierwsze doświadczenie dentystów w pracy zawodowej to udział w stażu dentystycznym, na który wcale nie tak łatwo się dostać.

Trudny start — wymagające studia i staż

Żeby w ogóle móc zacząć marzyć o byciu stomatologiem należy najpierw dostać się na studia dentystyczne. W związku z tym, że zawód dentysty kojarzy się z prestiżem i wzbudza duże nadzieje na dobrą przyszłość, co roku bardzo wielu maturzystów pragnie spróbować swoich sił jako studenci kierunków dentystycznych. Już samo dostanie się na studia wymaga ponadprzeciętnych wyników maturalnych. Gdy młody człowiek dostanie się na studia, musi poświęcać ogromną ilość czasu na naukę. Ciężkie życie studenta stomatologii nie mit, ale rzeczywistość. Aby dobrnąć do etapu zdobywania doświadczenia w zawodzie, studenci muszą przede wszystkim utrzymać się na roku, zdając wszystkie niezbędne egzaminy. Następnym krokiem w karierze jest podjęcie stażu w publicznej placówce zdrowia, gdzie udziela im się zmęczenie czy stres, a przy tym wciąż muszą uczyć się do kolokwiów. Staż taki trwa rok i w czasie jego trwania raczej stażyści nie mogą spodziewać się zbyt wysokiej pensji za swoją ciężką pracę. Aby dostać się do wybranej przez siebie placówki, należy złożyć podanie o staż, gdzie określa się, jakie miejsca pracy nas interesują. Na tej podstawie przydzielani stażyści przydzielani są do konkretnych szpitali. Może zdarzyć się, że w wybranej przychodni nie będzie wolnego etatu stażowego, wtedy proponowane jest inne miejsce, niekoniecznie takie, jakiego życzyłby sobie stażysta.

Zarobki stażystów w Polsce

Pierwsze doświadczenie zawodowe, jako dentysta nie wiąże się niestety z dobrymi zarobkami. Na stażu dentystycznym to nieco ponad 1800 złotych netto, na co składa się wynagrodzenie podstawowe oraz dodatki za pełnione dyżury, których w miesiącu jest kilka, średnio jeden na tydzień. Warto zaznaczyć, że z pensji odejmowana jest składka na ubezpieczenie zdrowotne. Reszta pozostaje w kieszeni stażysty, który zazwyczaj musi opłacić czynsz za mieszkanie i się utrzymać. Przy takich zarobkach raczej nie ma on szans na samodzielne wynajęcie mieszkania.

Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy

Zwieńczenie stażu dentystycznego stanowi Lekarski Egzamin Końcowy, który decyduje o tym, czy dana osoba zostanie dyplomowanym stomatologiem. Jest to zdecydowanie najważniejszy egzamin w życiu każdego przyszłego dentysty. Wiąże się on z ogromnym stresem oraz presją przede wszystkim ze względu na to, że wieńczy on 6 lat nauki, a w przypadku, gdy się go nie zda, uniemożliwia wykonywanie zawodu. Obecnie składa się on z 200 pytań zamkniętych z takich dziedzin stomatologii jak między innymi ortodoncja, stomatologia zachowawcza czy dziecięca i wiele innych.

Jak zwiększyć swoje kompetencje na stażu?

Aby zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku pracy, dentyści mogą pozyskiwać nowe kompetencje i wiedzę na temat swojego fachu poprzez specjalistyczne szkolenia. W Aesth Medic Trainings organizujemy kursy z dziedziny ortodoncji oraz protetyki. Pomogą one nie tylko w dogłębnym zrozumieniu tematu, ale również ułatwią zdobycie tytułu zawodowego, ponieważ dotyczą tematów, które również obejmuje egzamin końcowy. Zarobki przeciętnego stażysty nie pozwalają na dodatkową inwestycję w specjalistyczne kursy, jednak mają oni możliwość o to, by ubiegać się o dofinansowanie ze środków unijnych, które może nawet w całości pokryć koszt naszego szkolenia. Warto poszerzać swoje kompetencje nie tylko podczas pierwszych lat pracy zawodowej, ale przez cały staż pracy, aby być jeszcze lepszym specjalistą w swoim fachu, a także być na bieżąco z nowinkami w branży stomatologicznej.